Rowerowe savoir vivre


W naszym pięknym mieście rower miejski stał się przebojem i wydarzeniem zarówno społecznym, jak i medialnym. Powstają nowe kilometry ścieżek rowerowych, a na nich coraz większy ruch. Aby czuć się na rowerze komfortowo i bezpiecznie, musimy być świadomymi i kulturalnymi uczestnikami ruchu drogowego, respektującymi i szanującymi prawa innych. Co zrobić, aby nie utrudniać jazdy sobie i innym rowerzystom?

Bądź przewidywalny

Jadąc ścieżką na rowerze warto zachować przewidywalny i prosty tor jazdy. Najlepiej, by nasze zamiary nie dezorientowały innych rowerzystów. Nie jedźmy samym brzegiem drogi rowerowej, gdyż tam najczęściej znajdują się studzienki, braki w nawierzchni. Na drodze rowerowej dwukierunkowej podróżujmy w połowie naszej części drogi. Na pasie rowerowym czy drodze jednokierunkowej w odległości 1/3 od krawędzi. Pozwoli to nam na bezpieczne ominięcie przeszkód, nie musimy wtedy gwałtownie zmieniać toru jazdy.

Jeśli jedziemy we dwójkę, jazda obok siebie jest dopuszczona, pod warunkiem, że nie utrudniamy innym rowerzystom korzystania z drogi czy pasa rowerowego - nie jedziemy całą szerokością drogi, nie zostawiając miejsca na wyprzedzenie nas.

Obserwuj otoczenie

Zwracajmy zawsze uwagę na to, czy ktoś jedzie za nami i czy jakiś samochód nie włącza się do ruchu. Patrzmy też na pieszych. Ludzie przed wejściem na jezdnię wypatrują przede wszystkim samochodów i mogą nie zauważyć roweru.

Informuj, że skręcasz

Mile widziane byłoby sygnalizowanie skrętu ruchem dłoni. Taka przezorność często ratuje przed niebezpiecznymi sytuacjami. Pamiętajmy, że przed skrętem lub zmianą pasa w lewo, zawsze należy się upewnić, czy nie zajedziemy komuś drogi. Sama sygnalizacja chęci wykonania manewru nie daje nam jeszcze pierwszeństwa. Na drogach rowerowych panuje często błędne przekonanie, że sygnalizowanie manewrów jest ważne tylko na jezdniach ulic. Należy zawsze informować pozostałych uczestników ruchu drogowego o wykonywanych przez nas manewrach.

Sygnalizuj wyprzedzanie

Pamiętajmy, że zamiar wyprzedzania należy zasygnalizować odpowiednio wcześnie, używając dzwonka, ewentualnie uprzedzić okrzykiem ostrzegawczym. Gdy zadzwonimy zbyt późno, pieszy może wykonać gwałtowny ruch i wpaść prosto pod nasze koła.

Przy wyprzedzaniu innych rowerzystów trzeba wziąć pod uwagę, że wyprzedzany może gwałtownie odbić w lewo, aby ominąć niespodziewaną przeszkodę. Wszystkie manewry wykonujmy poza obszarem zakrętu.

Nie blokuj ścieżki

Zatrzymując się na ścieżce rowerowej, nie zastawiajmy innym przejazdu. Może to uniemożliwić jazdę pozostałym rowerzystom i spowodować gwałtowne hamowanie. Jeśli jesteśmy zmuszeni do chwilowego postoju, wybierzmy skraj drogi rowerowej, a nie jej środek. Można też skorzystać z trawnika obok drogi. Nie zatrzymujmy się raptownie, zaskakując jadących za nami. Unikajmy postojów na zakrętach dróg.

Bądź widoczny

Nawet jeśli nasza wyprawa rowerowa zaczyna się w słoneczny dzień, bywa że kończymy ją o zmroku. Bez oświetlenia stajemy się niewidoczni. W takich warunkach trudno o bezpieczny manewr mijania czy wyprzedzania.

Możesz wyposażyć rower w elementy zapewniające widoczność, takie jak: odblaskowe opony, odblaski w szprychach lub nalepki odblaskowe na ramę. Dodatkowo świetnie sprawdzają się opaski odblaskowe na nogi i ręce. Dzięki tym ostatnim widać, kiedy wyciągniętą ręką sygnalizujemy zamiar skrętu. Nie zaszkodzą też inne elementy odblaskowe na odzieży, plecaku czy kasku, kamizelki sygnalizacyjne, szelki itp. Poruszając się po drodze bądźmy widoczni, zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

Nie utrudniaj ruchu

Para jadąca na rowerach obok siebie może utrudniać ruch innym. Dlatego zawsze obserwujmy, co dzieje się za nami. Ścieżka ma taką szerokość, żeby rowerzysta jadący z naprzeciwka bez problemu nas minął, natomiast jadący szybciej bezpiecznie wyprzedził. Starajmy się nie powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu.

Uważaj na decybele

Słuchanie muzyki podczas jazdy rowerem nie jest zabronione, ale może rozpraszać i utrudniać odpowiednio szybką reakcję. Gdy mamy ograniczony odbiór dźwięków z otoczenia, możemy nie usłyszeć nadjeżdżających pojazdów czy zamiaru sygnalizacji manewru wyprzedzania, A to powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu.