"Rower + wyobraźnia = bezpieczna jazda"

17 września 2016


Bezpiecznie do celu

Radość, uśmiech, pogoda i dobra zabawa dopisywały uczestnikom tegorocznego rajdu. Niemal 200 miłośników dwóch kółek ruszyło w trasę 17 września o godz. 10.00 sprzed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, w tym roku pod hasłem "Rower + wyobraźnia = bezpieczna jazda".

Pierwsi uczestnicy pojawili się na starcie już po godz. 8.00. Można było sprawdzić stan techniczny jednośladu przy namiocie serwisowym Sprintu, lub oznakować rower przy stanowisku policji. O godz. 9:30 odbyła się konferencja prasowa z udziałem organizatorów kampanii.

"Jesteśmy zróżnicowaną grupą, ale bardzo liczną - mówiła Joanna Putko, dyrektor Biblioteki Politechniki Białostockiej. - Chcemy w ten sposób promować nie tylko zdrowie, kondycję, ale również bezpieczną jazdę." Z kolei Zbigniew Nikitorowicz, zastępca dyrektora WORDu w Białymstoku zauważył, że: "Potrzebna jest edukacja zarówno rowerzystów, ale też kierowców, którzy powinni zwracać większą uwagę na to, że na skrzyżowaniach może pojawić się nieoczekiwanie rowerzysta." O tym, że cykliści są nie tylko ofiarami, ale też sprawcami wypadków, mówił podinsp. Andrzej Baranowski: "W ciągu ośmiu miesięcy tego roku rowerzyści spowodowali 24 wypadki, w których 1 osoba zginęła, a 26 zostało rannych." Zachęcał do korzystania z kasku czy kamizelki odblaskowej, które mają na celu zwiększenie naszej widoczności i bezpieczeństwa na drodze.

Tuż przed wyjazdem krótką rozgrzewkę poprowadził Stanisław Piątkowski kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PB. O godz. 10:00 peleton, pod eskortą policji wyruszył w drogę. Po raz pierwszy uczestników rajdu zabezpieczał również patrol rowerowy Straży Miejskiej w Białymstoku.

Przejeżdżając ulicami miasta, rowerzyści wzbudzali duże zainteresowanie mieszkańców. Krótki odpoczynek zrobiliśmy nad rzeką Supraśl w Wasilkowie, aby nabrać sił i ruszyć w dalszą drogę. Na mecie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mogliśmy obejrzeć pokaz ptaków drapieżnych i wysłuchać prelekcji o ich zwyczajach i roli w przyrodzie. Uczestników rajdu przywitał kierownik tego pięknego miejsca dr Artur Gaweł.

Na wszystkich cyklistów, którzy szczęśliwie i bezpiecznie dojechali do celu, czekał pyszny bigos, kiełbaski z ogniska oraz regionalne przysmaki, takie jak swojski smalczyk, ogórki czy kiszona kapusta. Na stoisku Rio Wellness Club można było poćwiczyć mięśnie i spalić kalorie, a pod czujnym okiem wolontariuszy z Pomocy Maltańskiej przejść krótkie szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Policja rozdawała rowerzystom kamizelki odblaskowe. Tradycyjnie, jak co roku były konkursy z nagrodami. Przeciąganie liny czy rzut beretem na odległość to konkurencje, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Odwiedził nas również współorganizator rajdu Mirosław Bielawski, Burmistrz Wasilkowa. Nie zabrakło także muzyki na żywo i występów wokalnych w wykonaniu uczestników rajdu.

Dziękujemy wszystkim za udział w rajdzie.

Zdjęcia z rajdu w Galerii.

Fotorelacje z imprezy na Facebooku oraz na stronie Politechniki Białostockiej.

 

Organizatorzy


Politechnika Białostocka

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku

Komenda Miejska Policji
w Białymstoku
Białostockie Muzeum Wsi


Urząd Miejski w Wasilkowie

Patroni honorowi


Komendant Wojewódzki Policji
w Białymstoku

Podlaska Regionalna
Organizacja Turystyczna

Rektor Politechniki
Białostockiej


Prezydent
Miasta Białegostoku


Marszałek Województwa
Podlaskiego


Burmistrz Wasilkowa
NSZZ Solidarność
Region Podlaski

Sponsorzy