Kierowca a rower


Ustępuj pierwszeństwa na przejazdach rowerowych

Jeśli skręcasz z drogi głównej w drogę podporządkowaną lub dojeżdżasz drogą podporządkowaną do drogi głównej, pamiętaj, że musisz ustąpić pierwszeństwa rowerzyście przejeżdżającemu przez przejazd rowerowy (droga dla rowerów też jest częścią pasa drogowego drogi z pierwszeństwem). Ustępuj rowerzyście również wtedy, gdy zbliżasz się do ronda lub z niego zjeżdżasz.

Nie parkuj na drodze rowerowej

Parkując swoje auto na drodze rowerowej, utrudniasz życie rowerzystom. Drogi rowerowe buduje się również dla twojej wygody - dzięki nim nie masz kłopotów z wyprzedzeniem rowerzysty na jezdni. Uszanuj to. Jak byś się czuł, gdyby ktoś inny zaparkował swój pojazd na środku jezdni, którą się poruszasz?

Zachowaj bezpieczny dystans przy wyprzedzaniu

Nieprawidłowe wyprzedzanie to jedna z najistotniejszych przyczyn zdarzeń z udziałem rowerzystów. Przy wyprzedzaniu cyklisty zachowaj bezpieczny odstęp (min. 1m). Jeśli nie ma możliwości bezpiecznego wyprzedzenia, poczekaj na dogodny moment. Nie narażaj życia i zdrowia innej osoby dla swojego chwilowego komfortu. Najpewniej i tak nic na tym nie zyskasz - rowerzysta, którego wyprzedziłeś "na gazetę", ominie cię w korku przed najbliższymi światłami.

Nie zajeżdżaj drogi

Jeśli zamierzasz skręcić w prawo lub stanąć przed czerwonym światłem, nie wyprzedzaj rowerzysty tylko po to, by za moment gwałtownie hamować tuż przed jego przednim kołem. Czasowo nic na tym nie zyskasz, narażasz za to cyklistę na niebezpieczną kolizję z twoim autem.

Nie trąb złośliwie

Jeśli widzisz nieprawidłowo - twoim zdaniem - jadącego rowerzystę, nie trąb złośliwie klaksonem tuż za jego plecami. Zaskoczony głośnym dźwiękiem, może wykonać niekontrolowany manewr (np. wjechać wprost pod twoje koła). Zapoznaj się z przepisami - nie pouczaj rowerzysty, gdy ten np. nie jedzie drogą rowerową umiejscowioną po lewej stronie jezdni, bo nie ma takiego obowiązku. Wykaż również trochę zrozumienia. Infrastruktura rowerowa bardzo często jest budowlanym substandardem. W niektórych przypadkach nie da się na nią nawet legalnie wjechać z jezdni.

Pamiętaj

Jeżeli mamy szukać rozwiązań trudnych sytuacji na drodze, powinniśmy przede wszystkim spojrzeć w lustro. To my jesteśmy odpowiedzialni za atmosferę na drodze, my kreujemy ruch drogowy i sytuacje na drodze.