Sobota na dwóch kółkachSobota, 17 września to dzień rajdu rowerowego, który wyruszy z Politechniki Białostockiej do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (dawniej Białostockie Muzeum Wsi). Cykliści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, o czym czasami się zapomina – mówi Joanna Putko, dyrektor Biblioteki PB. Nasz rajd ma na celu pokazać, że rower to sposób na życie, alternatywa dla samochodu i recepta na uśmiech. Będziemy przekonywać , że rowerem na co dzień można sprawnie i szybko dojechać do szkoły, na studia, czy do pracy. Rajdem chcemy zachęcić społeczeństwo do aktywnego i zdrowego spędzania czasu. Pokazujemy jak liczną i zróżnicowaną jesteśmy grupą. Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej i tym samym podniesie poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu. - A już w czwartek, 22 września światowy Dzień bez samochodu – przypomina Ewa Zwierzyńska, jedna z organizatorek rajdu.

Pomysł rajdu rowerowego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników dwóch kółek. Ze względów bezpieczeństwa, w rajdzie może wziąć udział tylko 200 cyklistów. Rejestracja odbywała się elektronicznie, a wszystkie miejsca zostały zapełnione w ciągu kilku dni.

Jak wygląda program rajdu?

Początek sobotnich atrakcji już o godz. 8:30. Zbiórka przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej ul. Zwierzyniecka 16. Miejsce zbiórki – to parking przy CNK, wjazd od ulicy Świerkowej. Na parkingu znajdzie się punkt rejestracyjny (proszę pamiętać o wydrukowaniu i wypełnieniu formularza zgłoszeniowego). Rejestracja trwać będzie do godz. 9:30.


Potem czas na krótką rozgrzewkę, którą poprowadzi Stanisław Piątkowski ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PB. Rowerzyści wyruszą sprzed CNK PB o godz. 10:00. Będą jechać przez Białystok – m.in. ulicami Miłosza, Kazimierza Wielkiego – przez Wasilków ulicami Wasilkowską i Jurowiecką, do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Na mecie uczestnicy rajdu będą mieć czas na regeneracje przy ciepłym posiłku. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej podejrzymy jak wygląda leśna bimbrownia . Do tego zabawy ruchowe, konkursy zręcznościowe oraz quizy na temat bezpieczeństwa na drodze.

W trosce o zdrowie i dobrą formę. Dowiemy się jak skutecznie dbać o formę, jak zadbać o rower po sezonie letnim, co zrobić jak będziemy świadkiem wypadku. Odpowiedź na te i wiele innych pytań możemy odnaleźć podczas sobotniej wyprawy rowerowej oraz na stronie www.bezpiecznyrowerzysta.pb.edu.pl - informuje Ewa Zwierzyńska.

To kolejny rajd przygotowywany w ramach akcji Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Od 2014 roku prowadzą ją Politechnika, WORD i białostocka Policja. Pomysł akcji wynika z potrzeby zwiększenia świadomości mieszkańców Białegostoku w zakresie bezpieczeństwa rowerzystów.

Organizatorzy


Politechnika Białostocka

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku

Komenda Miejska Policji
w Białymstoku
Białostockie Muzeum Wsi


Urząd Miejski w Wasilkowie

Patroni honorowi


Komendant Wojewódzki Policji
w Białymstoku

Podlaska Regionalna
Organizacja Turystyczna

Rektor Politechniki
Białostockiej


Prezydent
Miasta Białegostoku


Marszałek Województwa
Podlaskiego


Burmistrz Wasilkowa
NSZZ Solidarność
Region Podlaski

Sponsorzy