Aktualności


Nowe stojaki rowerowe na kampusie

Rozeta Talesa - tak nazywa się projekt stojaka rowerowego, który w przyszłym roku stanie na kampusie Politechniki Białostockiej.

Czytaj artykuł

Bezpiecznie do celu

Radość, uśmiech, pogoda i dobra zabawa dopisywały uczestnikom tegorocznego rajdu. Niemal 200 miłośników dwóch kółek ruszyło w trasę 17 września o godz. 10.00 sprzed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, w tym roku pod hasłem "Rower + wyobraźnia = bezpieczna jazda".

Czytaj artykuł

Sobota na dwóch kółkach

Sobota, 17 września to dzień rajdu rowerowego, który wyruszy z Politechniki Białostockiej do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (dawniej Białostockie Muzeum Wsi).

Czytaj artykuł

Sobota na dwóch kółkach

Przypominamy, że rejestracja na rajd rozpoczyna się o godz. 8.30. Prosimy o stawienie się na miejsce zbiórki punktualnie. Planujemy zamknąć II etap rejestracji do godziny 9.20.

Czytaj artykuł

Rajd na trzecie urodziny kampanii

Zapraszamy wszystkich fanów "dwóch kółek" na Rajd Rowerowy, który odbędzie się 17 września 2016 r. pod hasłem "Rower + wyobraźnia = bezpieczna jazda". Startujemy o godz. 8.30 sprzed Biblioteki Politechniki Białostockiej.

Czytaj artykuł

Wzór idealny

Rajd rowerowy "Rower + wyobraźnia = bezpieczna jazda" jest elementem kampanii społecznej "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo" i skierowany jest do wszystkich miłośników dwóch kółek.

Czytaj artykuł

Bezpieczeństwo na wyprawach rowerowych

Wybierając się na swoją pierwszą dłuższą wyprawę rowerową, zarówno w kraju czy za granicę, warto jest odpowiednio się przygotować oraz zaplanować tak, aby bezpiecznie czerpać radość z pokonywanych kilometrów. Będąc na trasie, możemy natrafić na szereg nieplanowanych wydarzeń czy sytuacji, na które powinniśmy być przygotowani.

Czytaj artykuł

Ciekawostki rowerowe

Rower, jak każdy wynalazek, ma swoją bogatą historię. Jeden z najpopularniejszych środków transportu przeszedł wielką metamorfozę na przestrzeni wieków.

Czytaj artykuł

Akcja "Zwolnij, uratuj życie pieszemu"

Wspólna akcja "Zwolnij, uratuj życie pieszemu" przygotowana przez Podlaską Policję i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku przy współudziale kierowcy rajdowego Jarosława Kazberuka.

Czytaj artykuł

Oświetlenie a bezpieczeństwo

Artykuł dr hab. inż. Ireny Fryc, pracownika Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej o wpływie oświetlnie na bezpieczeństwo w ruchu rowerowym.

Czytaj artykuł

Białystok przyjazny rowerzystom

Wrzesień przyniósł dobre informacje dla miłośników dwóch kółek. Białystok został doceniony za jakość szlaków i ścieżek rowerowych oraz liczne rowerowe imprezy. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznało naszemu miastu certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie "Gmina Przyjazna Rowerzystom".

Czytaj artykuł

Współczesne wyzwania... rowerowe

W Białymstoku ma powstać pierwszy pas rowerowy oraz pierwszy kontrapas, czyli wydzielony z ulicy jednokierunkowej odcinek dla ruchu rowerów, biegnący w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Takie deklaracje padły podczas konferencji "Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka.", która odbyła się w Białymstoku 11 czerwca 2015 r. Organizatorami byli: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa oraz Urząd Miejski w Białymstoku.

Czytaj artykuł

Rowerem po puszczy

Wakacje tuż, tuż. Wielu z nas zastanawia się, jak spędzić wolny czas. Miłośników dwóch kółek zapraszamy do Puszczy Knyszyńskiej. Liczne szlaki turystyczne, malownicze widoki, lasy sosnowo-świerkowe, rzeka Supraśl, urozmaicona rzeźba terenu - to tylko niektóre z walorów tego jednego z najpiękniejszych zakątków Podlasia. Niezbędną literaturę na ten temat można też znaleźć w Bibliotece Politechniki Białostockiej.

Czytaj artykuł

Błysnęliśmy na rajdzie

Niezwykły, odjazdowy, radosny, rewelacyjny, ... - trudno opisać słowami, jak wyjątkowy był to rajd rowerowy. Grupa niemal 200 pozytywnie zakręconych osób ruszyła w trasę 9 maja o godz. 11.00 sprzed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, w tym roku pod hasłem "Błyśnij na rowerze".

Czytaj artykuł

Czas na Rajd!

Rajd rowerowy "Błyśnij na rowerze" jest elementem kampanii społecznej "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo" i skierowany jest do wszystkich miłośników dwóch kołek, którzy chcą wspólnie rozpocząć tegoroczny sezon rowerowy.

Czytaj artykuł

Błyśnij na rowerze

"Rowerzysta musi być widoczny, bo tylko wtedy będzie bezpieczny" powiedział Rektor Politechniki Białostockiej podczas konferencji prasowej, którą otworzyliśmy tegoroczną edycję kampanii "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo".

Czytaj artykuł

Masz rower? Dołącz do nas!

Zapraszamy wszystkich fanów "dwóch kółek" na Rajd Rowerowy, który odbędzie się 9 maja 2015r. pod hasłem "Błyśnij na rowerze".

Czytaj artykuł

Zmiany w taryfikatorze mandatów

11 kwietnia 2015 r. wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Zostały w nim uregulowane między innymi kwestie dotyczące kar dla nietrzeźwych rowerzystów. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami - Taryfikator mandatów.

W cztery strony świata

Kruszewo, Kopna Góra, Suraż, a może Knyszyn - sam zdecyduj, gdzie warto pojechać rowerem. Z myślą o tych, którzy lubią odkrywać nowe, ciekawe miejsca przedstawiamy pierwsze cztery propozycje na eskapady rowerowe. Jednocześnie zachęcamy do zgłaszania własnych tras.

Czytaj artykuł

Rowerzyści w badaniach

Czy interesuje Cię poprawa bezpieczeństwa na drodze? Jeżeli tak, to jesteś wśród 70 proc. społeczeństwa, które myśli podobnie. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej w listopadzie 2014 r. na temat "Badania postaw społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego". Wzięto też pod uwagę zachowania rowerzystów i oceniono infrastrukturę. Wyniki okazały się zaskakujące.

Czytaj artykuł

Więcej miejskich rowerów, więcej stacji

15 dodatkowych stacji BiKeR i 150 rowerów przybędzie w Białymstoku. O ich lokalizacji zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu, które zakończyło się 22 lutego 2015 r.

Czytaj artykuł

Wykręcaliśmy formę przed zimą

Prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy, znakowanie rowerów, przejazd po mobilnym miasteczku ruchu drogowego i slalom - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów pikniku rowerowego.

Czytaj artykuł

Nie szukaj wymówek - wykręć formę na zimę!

Wszystkie rowerzystki i rowerzystów, niezależnie od wieku, posiadanego roweru, stopnia zaawansowania sportowego zapraszamy na piknik rowerowy na zakończenie sezonu. 4 października chcemy zaprosić do wspólnej zabawy, chcemy przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, chcemy przekonać, że nie należy szukać wymówek, tylko wykręcić formę na zimę.

Czytaj artykuł

Kierowca a rower

Wraz ze wzrostem liczby rowerów na drogach i ścieżkach rowerowych, wzrasta także liczba wypadków, w których niechronieni uczestnicy ruchu mogą doznać ciężkich obrażeń. Byłoby mniej wypadków czy niebezpiecznych sytuacji, gdyby wszyscy uczestnicy ruchu jeździli zgodnie z przepisami. Wystarczy pomyśleć, że oprócz nas na drodze czy chodniku są też inni. Nic nie zastąpi wyobraźni ale przypominamy, o czym muszą teraz pamiętać kierowcy samochodów, aby uniknąć sytuacji konfliktowych na drodze.

Czytaj artykuł

Audycje w radiu Akadera

W radiu Akadera rozpoczął się cykl audycji "Nie trać głowy na rowerze". Zapraszamy do odsłuchania nagrań związanych z kampanią społeczną "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo". Wśród zaproszonych gości byli m.in. Michał Freino, zastępca dyrektora WORD i rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinsp. Andrzej Baranowski. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa rowerzystów, nowych przepisów prawnych i rowerowych zasad savoir vivre.

Posłuchaj audycji

Rowerowa literatura

Budowa, naprawa, ciekawe trasy, historia i jeden bohater... ROWER. Miłośnicy dwóch kółek znajdą w Bibliotece Politechniki Białostockiej ciekawą literaturę poświęconą tej tematyce. Przedstawiamy wybrane pozycje książkowe (dostępne w Czytelni Książek- I piętro) oraz normy (dostępne w Czytelni Czasopism - parter), które mogą przydać się konstruktorom rowerów. Zapraszamy do budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB przy ul. Zwierzynieckiej 16.

Czytaj więcej »

Audycje w radiu Akadera

W Radiu Akadera rozpoczął się cykl audycji "Nie trać głowy na rowerze". Zapraszamy do odsłuchania pierwszego nagrania z tego cyklu, w którym uczestniczył Michał Freino, zastępca dyrektora WORD. A już w piątek 11.07.2014 r. o godz. 14.15 kolejny odcinek, tym razem poświęcony rowerowemu savoir vivre.

Ruszyliśmy z kampanią!

Bezpieczeństwo na rowerze to myślenie za siebie i za innych - przekonywał dr inż. Wojciech Kruszyński, prowadzący sekcję kolarstwa górskiego AZS PB podczas konferencji rozpoczynającej kampanię społeczną "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo". Odbyła się ona 30 czerwca 2014 r. o godzinie 12.00 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. To właśnie Politechnika jest inicjatorem akcji, którą wspierają Komenda Miejska Policji w Białymstoku oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku. Dołączyli do nas również sławni białostoczanie związani ze światem sportu, muzyki i biznesu, m.in. lekkoatletka Kamila Lićwinko, kierowca rajdowy Jarosław Kazberuk, piłkarz Tomasz Frankowski.

Czytaj więcej »